Autor Subiect: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?  (Citit de 135899 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #15 : Mai 17, 2009, 05:27:31 pm »
Stiu cum functioneaza un motor in 2 timpi de la a la z si care e diferenta intre cel de 2 timpi si de 4 timpi.


Am ramas curios doar pentru ca scrie pe ambalaj la L150 ca dupa folosire trebuie predat la colectat. Si ma gandeam ca e folosit undeva ca un ulei de ungere sau completare :D

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #16 : Mai 17, 2009, 10:59:01 pm »
Ye prosti aia care au facut etichetilii! Au dat copy/paste fara sa se gandeasca ca uleiul de amestec e ceva special, care nu se recupereaza, bla, bla, bla... Da nici aia de-l vand nu sunt mai breji! Frate, daca as vinde yo ceva, pai as face eticheta ca lumea, nu cacaturi din astea... Ce sa le faci, fratioare? "Niste tarani!"

Si, ca veni vorba...Sa mor yo daca am vazut pana acuma pe undeva unde se recupereaza uleiul folosit! Hai pe bune! Ia spuneti-mi si mie! Voi stiti? Da` cauciucurile uzate? Unde se strang? Ca am vreo 20 la tara! Am inceput sa ard din ele, sa mai eliberez ograda! Tara lu` Papura Voda... Astia de la putere se dau mari ecologisti, europeni si din astea, da` nu sunt in stare sa faca ceva ca lumea, ma... Au bagat ecovaloare si la baterii, si la cauciucuri,  la electrocasnice timbru verde...
La programul Rabla iti cer sa te duci cu masina pe roti ca cica s-o caseze...da ` aveti voi idee ce trafic cu piese din dezmembrari e la Remat?
`Le muma`n ***... Nu ma luati in seama, ca e tarziu, si asa fac eu la oboseala...

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #17 : Mai 17, 2009, 11:36:50 pm »
eu am vazut in benzinarie la petrom un fel de butoi unde se aduna uleiul folosit :)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #18 : Mai 18, 2009, 12:19:51 am »
Dinulescule !!! Mai USOR cu kkt-ul! Merci. STIU ca esti un user de valoare dar ... regulamentul e REGULAMENT.Multumesc!
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #19 : Mai 19, 2009, 04:51:23 pm »
Iarta-ma Gustere...da` cateodata chiar nu ma pot abtine...
Pe de alta parte...stii ca asa vorbesc yo... De, limbaj de doctor! Incerc sa ma abtin...


Da` nu pot sa vad cum niste (beeeeep...beep...beeeeeeeeeeeeep...bep...) au ajuns la putere (beeep) muma-n (beeep) azi si maine, mama lor de (beeeeeeep) si fac reguli peste reguli, numai prostii sa plateasca...

Acu` sa intelegeti de unde dracii mei... ca am cont si pe www.aro4x4.net, si oamenii aia de-acolo sunt tare amarati, ca s-a marit impozitul la aro de la 3-4 mil la 20 mil, si saracii au inceput sa-si puna problema daca mai tin masinile sau le dau la fier vechi...ca nimeni nu le ia fieru`...Si nenorocitii ( stiti voi care!) vor sa ia si pielea de pe noi, cu impozit forfetar, acu ` cu plata tva la masinile importate, maine cine stie ce draq le mai c*** mintea, ca ceva bun nu sunt in stare sa scoata cu unicu` neuron din capu` lor, si ala bolnav...le muma-n ***...
Na ca iar am zis-o!
UF!
« Ultima Modificare: Mai 19, 2009, 04:53:40 pm de dragosdinulescu »

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #20 : Iunie 05, 2009, 11:26:55 pm »
   Ceti si eu de uleiurile voastre... Eu, mai ieftin de 11 lei, de la petrom, inca n-am gasit. N-oi fi cautat eu unde trebuie. Da' nu gasesc aici, in Bucuresti, si la 6 lei litrul? Stie cineva? Acum mai am vre-un litru juma', dar e bine sa stiu daca si unde s-ar gasi... Multumesc!

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #21 : Iunie 06, 2009, 10:08:03 am »
Gasesti la magazine mici de gen chioscuri ... au uleiuri romanesti.
Daca au ulei T90 pt transmisie inseamna ca au si L150 de amestec si multe altele.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #22 : Iulie 26, 2009, 11:17:10 pm »
eu am vazut pe la unele service-uri care mai schimba uleiul , ca il strange pt. colectare
pt. paterrafail : eu nu cred ca sunt mai ieftin de 11 sau 10 ron , 1l de ulei de amestec , mai scump , da
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #23 : Iulie 28, 2009, 10:19:33 pm »
Bai oameni buni! Vreti ulei la 6 -7 lei? Va iau eu din Cimpina! Numai ziceti! Pana mea... Ce draq? Credeti ca ma aberez?

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #24 : August 16, 2009, 02:43:06 am »
Ca ulei, trabantul meu are in amestec ELF 2T City Scooter Mineral (25 lei / L) se gaseste in Bucuresti in Auchan. Am vazut si in Carrefour ulei ELF 2T Full Synthetic problema lui e pretul de 35 de lei/L.
In rest o sa ii ofer el mai bune uleiuri: Valvoline Durablend 2T, Castrol Power 1 RS 2T sau de oricare ELF. Defapt o sa verific care arde cel mai bine.
Uleiuri 2T proaste cum se gaseau pe vremuri si-au lasat amprenta in trabanturile noastre. Nu ard complet si lasa niste resturi care se solidifica si care numai ies decat cu ciocanul.
Am vazut trabanturi unde se vede o dunga lunga de ulei scurs de pe teava de esapament. Ala este uleiul care nu arde complet.
Inafara de asta scoate fum care e normal sa-l scoata dar cu un ulei bun numai scoate nimic sau scoate putin (puteti incerca si voi)
Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem

Offline Dragos

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 181
  • Go Trabi Go!
    • Pizza Cluj
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #25 : August 16, 2009, 04:03:39 pm »
mi se pare ENORM de costisitor sa dai 25 ron respectiv 35 ron pe 1 litru de ulei care il poti folosi la doar 30-40 L de benzina (50 L pt zgarciti  :P ).
cu 25 ron mai cumperi vreo 6L de benzina

Offline Andrei

  • Moderator
  • Trabantist
  • *****
  • Mesaje postate: 392
  • RED 601-84, 601-89, 1.1-90, w201-85
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #26 : August 17, 2009, 02:41:22 pm »
eu folosesc numai Arol 2T, de la Mol, si il iau la 10-11-12 lei/L , sau la 6-6.5lei/0.5L din anumite puncte de vedere e scump din altele nu , asta depinde de buzunarul fiecaruia. Din punctul meu de vedere puteti pune orice ulei mai scump daca va lasa buzunarele, is curios cu cati Km faceti mai mult cu un ambielaj daca folositi ulei mai scump???(si eu as folosi mai scump daca as putea $$$). Pe mine nu ma deranjeaza ca trabantu face fum, el trebuie sa faca fum (daca nu nui trabant :P ) si la mine trabi merge de la 45.000km in sus cu arol2T(ambielaj unguresc)

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #27 : August 17, 2009, 04:57:39 pm »
Mai fratii mei de suflet!
Pentru a "n"-a oara va spun... ORICE motor in 2 timpi scoate fum! Fara exceptie!~ Ca daca folosesti un ulei mai bun scoate mai putin, e drept!

Un motor in 2 timpi care e neuzat si bine reglat, odata incalzit, scoate foarte putin fum, aproape indiferent ce ulei de amestec folositi!

Cum se diferentiaza acum uleiurile astea? Greu! Ca idee, un ulei bun arde mai bine, se dizolva mai bine in benzina, si are putere de ungere mare. Cum se intampla asta? Ca si la benzine! Cu cat alcanii din componenta uleiurilor au cicluri mai multe, sau chiar  cicluri aromatice (de genul benzenului), cu atat sunt mai bune! De unde stiti voi asta? NU STITI! Mergeti pe incercate. Luati azi un ulei, il incercati. Maine altul. Il incercati. Cu acelasi tip de benzina. Si vedeti care e mai bun.

Totusi, revin la ideea mea. Cel mai bun ulei de amestec e CEL MAI IEFTIN! Toate fac acelasi lucru. UNG.  Nu se pune problema de indice de vascozitate, de rezistenta la presiune, de rezistenta la temperatura sau de proprietati antispumante. Nu. Uleiul acesta de amestec trece O SINGURA DATA prin motor, apoi arde o data cu combustibilul, si GATA!

Ce rost are sa dati cu banii in benzinari, si sa luati ulei de amestec de 20-30 de lei litrul, cand puteti sa luati un ulei de amestec cu 5-6 lei pe litru? Adica in loc sa iei 1 litru, iei 3, 4, 5, 6 litri!!

Deci...Care yeste...

p.s. Eu am luat acum 2 zile ulei hidraulic pentru Musso, ca pierde ulei din cutie. E automata. Si am luat romanesc. 5 lei pe litru. Fata de 20 de lei ATF Dextron. Si am vazut si ulei de amestec la 6 lei pe litru. Dhaaaaaaaaaa...
Gasiti si voi daca va stresati o tzara. Eu l-am folosit si e BUN!
« Ultima Modificare: August 17, 2009, 05:04:51 pm de dragosdinulescu »

Offline AlexTrabi

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #28 : August 17, 2009, 05:26:51 pm »
Ca ulei, trabantul meu are in amestec ELF 2T City Scooter Mineral (25 lei / L) se gaseste in Bucuresti in Auchan. Am vazut si in Carrefour ulei ELF 2T Full Synthetic problema lui e pretul de 35 de lei/L.
In rest o sa ii ofer el mai bune uleiuri: Valvoline Durablend 2T, Castrol Power 1 RS 2T sau de oricare ELF. Defapt o sa verific care arde cel mai bine.
Uleiuri 2T proaste cum se gaseau pe vremuri si-au lasat amprenta in trabanturile noastre. Nu ard complet si lasa niste resturi care se solidifica si care numai ies decat cu ciocanul.
Am vazut trabanturi unde se vede o dunga lunga de ulei scurs de pe teava de esapament. Ala este uleiul care nu arde complet.
Inafara de asta scoate fum care e normal sa-l scoata dar cu un ulei bun numai scoate nimic sau scoate putin (puteti incerca si voi)

vad ca ai mentinat de Castrol RS 2T.....de ala am folosit acum hat ani...si dupa aia nu am mai gasit....poti sa-mi spui la ce benzinarie\magazin ai gasit ;D :)

TRABANTUL NU ESTE O MASINA MICA, ESTE O JUCARIE MARE

Offline saptezeci

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 189
  • Sink deep in the rust
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #29 : August 17, 2009, 05:49:14 pm »
AlexTrabi eu am sora plecata in anglia si am rugat-o sa se uita de ulei 2T. A gasit intr-un magazin Tesco Castrol Power 1 RS 2T atat la 1L cat sii la 4L la un pret bun. O sa-mi aduca cand vine 2 bidnoane de 1L ca mai mult nu poate cara.
Pai ori suntem trabantisti, ori numai suntem