Autor Subiect: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!  (Citit de 44016 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« : August 05, 2010, 09:30:23 pm »
Acte necesare pentru vanzarea/cumpararea unei masini SH

Crezi ca e simplu sa cumperi o masina? Te inseli! Iata de ce:

Pasul 1: contractul de vanzare cumparare
Impreuna cu fostul proprietar:
- redactarea unui contract de vanzare-cumparare de catre o persoana competenta. 3 exemplare incusiv cu certificate de radiere in josul paginii.
Acte necesare:
- buletinul vanzatorului
- buletinul cumparatorului
- cartea de identitate a masinii
Nota: din acest moment avem la dispozitie 30 zile pentru inmatriculare; altfel platim amenda 50 ron la primarie (vezi Pasul 6)

Pasul 2: identificare RAR. Obtinerea certificatului de Autenticitate (valabil 60 zile)
- programare la RAR pentru identificare.

- prezentarea auto pentru identificare
Acte necesare:
- carte de identitate
- buletinul de identitate al cumparatorului (deja proprietar conform contractului de Vanzare-Cumparare)
- contractul de Vanzare-Cumparare (e necesar la ridicare Certificatului de Autentificare deoarece in cartea de identitate a masinii figureaza fostul proprietar)
Nota: ridicarea actelor se face de obicei a doua zi.

Pasul 3: optional: verificarea tehnica (doar daca este expirata)
Acte necesare:
- buletin
- cartea de identitate a masinii
- talonul masinii
- eventual contract de Vanzare-Cumparare ca sa dovedesti ca e auto tau

Pasul 4: intocmirea fisei de inmatriculare
- procurare fisa de inmatriculare de la o firma de intermediari auto
- dactilografierea fisei de inmatriculare. Acte necesare: buletinul cumparatorului, carte de identitate a masinii
- semnatura vanzatorului pe cartea de identitate
- stampilla de la primaria vanzatorului cum ca impozitul este platit pe auto in cauza
- stampila de la primaria cumparatorului ca dovada a impunerii auto (va fi pusa la Pasul 6)

Pasul 5: certificatul fiscal al vanzatorului (e valabil 10 zile)
- vanzatorul trebuie sa obtina de la primaria lui un “Certificat Fiscal” conform caruia nu are datorii la organul financiar care il are in evidenta.
Nota: daca are restante la alte impozite si taxe (casa, teren, alta masina, etc) trebuie achitate de catre el.

Pasul 6: depunerea dosarului pentru impunere la primarie. Are ca rezultat amplasare unei stampile pe fisa de inmatriculare.
- dosar plic
- declaratie de impunere completata cu mana (declaratie tip primita de pe hol 0 ron) (”Declaratie fiscala / Decizie de impunere”). Nota: Prin asta soliciti la primarie sa fi luat in evidenta si cu noua achizitie auto.
- contract de Vanzare - Cumparare original
- certificat fiscal al vanzatorului (valabil 10 zile) (vezi Pasul 5)
- fisa de inmatriculare completata conform Pasul 3
- copie xerox dupa buletin
- copie xerox dupa cartea de identitate a masinii
- OPTIONAL: amenda 50 ron daca ai intarziat dupa 30 zile de la data intocmirii contractului de Vanzare - Cumparare .
Nota: ridicarea fisei de inmatriculare se face de obicei a doua zi de la primarie (de verificat stampila pusa)

Pasul 7: transcrierea la Politie
Acte necesare:
- fisa de inmatriculare (vezi Pasul 4)
- contract de vanzare-cumparare
- chitanta CEC 30 ron
- carte de identitate in original
- talonul vechi. Nota: Pe talon trebuie sa fie scris pe spate “Instrainat catre <noul proprietar> la data …”
- certificat de autenticitate RAR (e valabil 60 zile)
- chitanta 52 ron la primarie (taxa de inamtriculare)
- asigurare de raspundere civila. Nota: trebuie sa fie valabila pe minim 6 luni
- chitanta 49 ron numere inmatriculare (se palteste la ghiseu la politie la depunerea acestor acte)
- copie xerox contract de Vanzare-Cumparare
- copie xerox buletin
- copie xerox asigurare
- copie xerox carte de identitate a vehiculului
- numere de inmatriculare vechi (daca vrei sa le schimbi)
Multumesc userului Furry-Rasputin de pe Daciaclub pentru cele de mai sus .
Das  auto

0733825596

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #1 : August 05, 2010, 09:36:09 pm »
foarte util topicul. Multumim gabi.
Am sa il mut in coltul legislativ ca sa poate fi mai usor de gasit de catre cei interesati.
« Ultima Modificare: August 05, 2010, 10:03:44 pm de victor »

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #2 : Septembrie 13, 2010, 08:38:12 pm »
Am tras o concluzie trebuie sa manace toti vorba aia,mai degraba cersesc legal toti .Pe oriunde ai umbla sa rezolvi o treaba peste tot taxe impozite si cea mai a naiba treaba birocratia care te omoara frate.Acum 4 ani cand inca taxa de poluare era mai acceptabila un coleg si-a luat din germania un bmw 320d din 2004 in doua zile cu tot cu drum dus,cumparat,facut acte,intors a fost acasa,aici pana a inmatriculat-o cu toate ca avea banii de taxa i-a luat o saptamana si ceva.Suntem tara lu papura voda.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #3 : Septembrie 15, 2010, 11:14:50 pm »
la fel este aici, in uk,incluziv numarul de inmatriculare , daca vrei sa schimbi (cel putin ca , comoditate , sa zic asa), de acasa , prin internet , si posta, rezolvi totul,nu mergi nicaieri sa stai la vre-o coada, adevarat ca suntem in urma cam cu 50-80 de ani, ca mentalitate (si imbecilitate de guvernanti)
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #4 : Februarie 04, 2011, 08:34:34 am »
Multumim user "saptezeci" aka Tudor

http://www.youtube.com/watch?v=CBkVOt0-b3s
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #5 : Februarie 04, 2011, 09:21:45 am »
hai ca is si eu un pic nedumerit.La trabiul ce l-am luat am urmatoarele acte:talon(pe care la rubrica observatii scrie ,,duplicat"),carte de identitate(original),contract de v-c intre propetaru din carte si cel de la care am luat-o(dinacela ca si cum arata tudor),copie buletin de la cel care am luat-o si propietarul din carte .Cum fac contractul de v-c?? intre mine si cel de la care am luat-o sau direct cu propietarul din CI ,si trebuie neaparat sa merg la sibiu,pentru contractul de v-c??

Si mai imi trebuie ceva acte???  ???
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #6 : Februarie 04, 2011, 09:34:17 am »
trebuie sa faci contract intre tine si proprietarul din acte
si iti mai trebuie fisa de inmatriculare completata de ambele organe financiare, al tau si al proprietarului care vinde masina
sau un certificat fiscal eliberat de organul financiar al celui care vinde masina.
in cazul tau, cel mai probabil trebuie sa iei legatura cu cel din acte,pt ca ma indoiesc ca cel care ti-a vandut-o a inscris-o la organul sau financiar
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #7 : Februarie 04, 2011, 10:12:38 am »
Asa este. Un pic complicat. Exista o fisa de inmatriculare vizata la administratie de primul proprietar? (adica a scos-o de la fisc?). Daca exista, cel care ti-a vandut-o, este obligat sa mearga sa o treaca la el pe rol si apoi sa o scoata pentru tine. Practic, va trebui inca o fisa de inmatriculare intre tine si cel care ti-a vandut-o. Daca nu exista nici o fisa (primul proprietar nu a scos-o dupa rol), atunci refaci actele cu primul proprietar, practic cel care se afla in acte (contract si fisa).

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #8 : Februarie 04, 2011, 11:18:28 am »
da masina nu  a fost scoasa de la fisc.Deci trebuie sa fac fisa aceea fiscala .Dupa aceea sa vad  cum fac cu contractul de v-c  intre mine si propietar.Sau mno ,nu stiu cum sa fac o imputernicire pe  mine,adica domnul acela sa faca o imputernicire ,dar ce sa contina aceasta imputernicire?>??? :BangHead:
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #9 : Februarie 04, 2011, 11:29:37 am »
pentru ce iti trebuie imputernicire?
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #10 : Februarie 04, 2011, 11:53:31 am »
Atunci, lucrurile sunt simple. Cauta-l pe proprietarul din acte, faci contractul si fisa de inmatriculare. El merge sa o scoata de la fisc si iti da actele. Nu trebuie nici o imputernicire.

Offline horatiu601

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 967
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #11 : Februarie 04, 2011, 12:14:52 pm »
oare toate astea se pot face intro zi??? ca eu is din cluj,propetaru din sibiu... sau cum sa fac in cazurile aste ????????
trabantul nu este o masina,este un stil de viata!! :)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Răspuns: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #12 : Februarie 04, 2011, 01:07:17 pm »
Foarte simplu. Faci actele (completezi fisa si contractul, iti da datele la telefon) si le trimiti prin posta. El se duce la administratie, scoate de la fisc si iti trimite inapoi prin posta (sa nu uiti sa semnezi fisa de inmatriculare la ''observatii'' si cotractul in rubrica speciala ;)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #13 : Iunie 21, 2013, 02:29:05 pm »
Se mai adauga la actele vechi:
- chitanta pentru plata taxei de timbru (mediu);
- adeverinta de la ANAF ca nu s-a restituit taxa de mediu.

Documente necesare pentru înmatricularea unui vehicul achiziţionat din România şi care este înmatriculat în Bucureşti sau în alt judeţ (transcriere):
Cerere înmatriculare - tipizat;
Fişa de înmatriculare, semnată de fostul şi noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent);
Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
Documentul care atestă dreptul de proprietate, în original şi copie;
Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;
Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termen de valabilitate;
Copia asigurării RCA, în termen de valabilitate;
Dovada plăţii taxei de înmatriculare - 60 lei;
Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
Plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă fostul propietar are domiciliul/sediul pe raza altui judeţ;
Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare de 37 lei;
Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare (dacă acestea nu se păstrează de fostul proprietar) în valoare de 40 lei pentru număr la rând respectiv 85 lei pentru număr preferenţial, sume achitate la ghişeul de depunere documente;
Certificatul de autenticitate al vehiculului emis de Registrul Auto Român;
Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
În conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, în cazul în care se solicită transcrierea dreptului de proprietate asupra unui vehicul rulat, solicitantul va trebui să prezinte unul din următoarele documente:

- dovada achitării timbrului de mediu pentru autovehicule stabilit potrivit legii (original şi două copii) şi decizia de calcul eliberată de organul fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, în cazul în care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;
- dovada că proprietarului plătitor al taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, al taxei pe poluare pentru autovehicule, al taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau al timbrului de mediu pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia sau valoarea reziduală, documentul care evidenţiază această situaţie se eliberează de organul fiscal competent.

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #14 : Iunie 21, 2013, 04:04:07 pm »
mamaa cata-i pomelnicu de lung , daia fug strainii de la noi
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)