Autor Subiect: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!  (Citit de 44012 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #15 : Iunie 22, 2013, 08:16:39 am »
Calculul si adeverinta de la ANAF se elibereaza in momentul de fata, la 5 zile lucratoare de la depunerea actelor. Actele pentru calculul timbrului sunt C.I., talon si buletin. Pentru adeverinta ca nu s-a restituit taxa, se depune C.I., talon, buletin si chitanta care dovedeste achitarea taxei.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #16 : Iulie 30, 2013, 08:29:18 am »
Pun postarea aici, ca tine de inmatriculare.
In atentia cumparatorilor. De la o vreme, incep sa apara Trabanturi ''recarosate''. ''Baietii'' schimba pur si simplu seriile de la alt trabi. Nu ar fi nici o problema, doar ca cei de la RAR nu sunt gugustiuci. Sunt vre-o doua exemple pe aici, unde masinile au ajuns piese, deoarece nu au putut fi inmatriculate. Asadar, verificati ca seria sa fie in regula. Verificarea se face prin interior (sub bord). Placuta originala este sudata in doua puncte si oricata grija va avea sa o scoata ''frumos'', tot se vor vedea urmele (indoituri, urme de sudura, chit, alta vopsea, etc.)

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #17 : Iulie 30, 2013, 01:57:38 pm »
Eu am masina "recarosata" si nu a fost nici o problema la inmatriculare. Depinde si unde te duci si cat de bine arata masina. Si daca esti dibaci, placuta se poate scoate fara indoituri si se lipeste cu poxipol (eu asa o am lipita)...
Revin eu...lasa mesaj

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #18 : Iulie 30, 2013, 02:46:44 pm »
Dar daca gasesti un inginer istet (cum au patit colegii), care se uita pana si la anul pansonat pe caroserie? Nu mai bine sa fie atenti si sa stie ce cumpara?

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #19 : Iulie 30, 2013, 04:43:17 pm »
Pai regula generala este sa stii la ce sa te uiti cand cumperi.. Si ca orice lucru, poate fi facut cu cap..sau nu. Oricum, la achizitie, poti sa ceri proprietarului sa iti ia el cartificat de autenticitate.. pentru ca asa ar fi normal.. sa nu te trezesti ca ai cumparat o masina cu probleme.. eu asa am vandut masina
Revin eu...lasa mesaj

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #20 : Iulie 31, 2013, 08:40:13 am »
Da, ai dreptate. Este buna ideea cu autentificarea, inainte de a da banii.

Offline Kry_M

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 74
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #21 : Septembrie 09, 2013, 12:32:25 am »
Ma bag si eu cu o intrebare...
daca doresc pastrarea  numerelor din at judet, si pastrarea proprietarului in acte, eu sa o trec doar la fisc ce acte imi trebuiesc ? de la proprietar? iar cu actele respective daca pe viitor doresc transcrierea sunt suficiente ? sau ce mai trebuie safac ? Multumesc.
Trabantist pasionat

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #22 : Septembrie 09, 2013, 10:42:34 am »
ai nevoie de contract de vanzare - cumparare. cu el proprietarul se duce si isi scoate masina de la impozit si iti da tie certificat fiscal. Cu acest certificat fiscal si contractul de vanzare cumparare te duci la primaria de care apartii si iti iei masina in evidenta.
ps: vorbeste cu proprietarul sa nu completeze rubrica din talon "instrainat catre.." daca nu ai de gand sa o inscrii in termenul legal.. altfel, daca te opreste politia la >30zile de la data de pe talon completata , iti ia talonul si il recupereaza proprietarul + amanda tie
Revin eu...lasa mesaj

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #23 : Septembrie 13, 2013, 02:07:37 pm »
http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/treci-pe-rosu-16-000-de-lei-amenda-si-ramai-fara-permis-2-ani-noul-cod-rutier-19888.html

DACA VINZI MASINA, TREBUIE SA O DECLARI. VANZATORUL TREBUIE SA O INSCRIE IN 60 DE ZILE.

5. Alineatul (4) al articolului 11 se modifică şi va avea următorul cuprins: „(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare în termen de 60 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.” 6. La articolul 11, după alineatul (4) se introduc cinci noi alineate, alin.(4)-(4), cu următorul cuprins: „(4) Fostul proprietar are obligaţia de a notifica autorităţii competente, în scris, înstrăinarea vehiculului, în termen de 5 zile lucrătoare de la data transmiterii dreptului de proprietate, urmând ca aceasta să facă menţiunea corespunzătoare în evidenţe şi să înscrie noul proprietar ca utilizator al ve hiculului. (4) Notificarea înstrăinării se face prin declaraţie pe proprie răspundere din care să rezulte datele de identificare ale noului proprietar, însoţită de copia actului translativ de proprietate şi de copia documentului eliberat de organul fiscal al administraţiei publice locale care confirmă radierea de pe rolul fiscal al fostului proprietar. (4) În situaţia în care noul proprietar nu solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate în termenul prevăzut la alin. (4), operează de drept suspendarea înmatriculării vehiculului. În cazul în care, până la transcriere, intervin transmiteri succesive ale dreptului de proprietate, termenul curge de la data primei transmiteri. (4) De la data efectuării menţiunii prevăzute la alin. (4), la solicitarea instituţiilor interesate cu privire la deţinătorul/utilizatorul vehiculului, autoritatea competentă transmite acestora datele noului proprietar. (4) În cazul contractelor de leasing financiar, comunicarea prevăzută la alin. (4) este efectuată de către societatea de leasing financiar.”


Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #24 : Septembrie 13, 2013, 03:51:11 pm »
stati sa vedeti in toamna noul cod rutier, o sa se modifice foarte multe lucruri. Dar cel mai mult imi place ca acum o sa-i arda pe cocalarii din trafic, smecherii care nu vor sa prezinte actele. Le trimite acasa somatie de prezentare a actelor la anumita sectie si dupa caz in caz de neplata a amenzii sau neprezentare documente, li se suspenda automat permisul plus multe alte bonusuri =))

Asta cu declaratul masinii, inca se mai poate fenta, adica sa ramana intre tine si priprietar, sa nu fie trecut pe spatele certificatului data cand s-a instrainat, etc totul e la intelegere, dar cam rar gasesti oameni seriosi cu care sa te intelegi la asa chestii

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #25 : Septembrie 13, 2013, 08:02:48 pm »
Nu o sa mai conteze daca trece sau nu in certificat la ''instrainat catre...''.  Masina va fi suspendata din circulatie, daca nu mergi la politie in termen de 60 de zile, de la data cumpararii. Nu o sa se mai riste nimeni sa mearga cu o masina radiata temporar. Eventual, singura solutie ca sa nu platesti taxa, nu faci acte si mergi pe numele fostului proprietar (daca este de acord). Se gandesc la toate, stiu toate portitele si cauta sa le elimine.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #26 : Noiembrie 25, 2013, 10:26:20 am »
Calculul taxei de timbru (decizia), la ANAF, se face in 48 de ore de la depunerea actelor (cerere, copie C.I., talon, buletin). Mai nou la politie, nu se mai elibereaza in doua ore numerele si talonul, daca ai platit pentru prima data taxa. Acum se verifica autenticitatea chitantei si actele se elibereaza dupa 48 de ore. In schimb, daca mergi doar cu decizia ca taxa nu a fost recuperata (taxa este deja platita de fostul proprietar), actele se elibereaza in doua ore.

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #27 : Octombrie 03, 2014, 11:00:56 am »
Zilele astea, mi-a venit o amenda de rovinieta de la masina pe care am vandut-o. Noul proprietar, pana zilele trecute, nu o inmatriculase pe numele lui la politie, era bagata numai la fisc. Am sunat la CNADR, cu precizarea ca amenda nu este a mea, putand dovedi cu contractul de vanzare/cumparare si fisa de la Adm. Financiara ca este scoasa din evidenta. Raspunsul a fost ca nu este treaba lor si ca singura cale este sa contest in instanta. Norocul meu este ca cel care a cumparat masina, este un baiat super de treaba si a achitat amenda.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #28 : Octombrie 03, 2014, 08:30:12 pm »
Adevarat ca nu e, daca ii intrebi nici intretinerea autostrazilor nu e treaba lor.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Acte necesare pentru cumpararea unei masini SH !!!
« Răspuns #29 : Octombrie 03, 2014, 08:33:46 pm »
si mie mi-a venit; masina era pe numele meu in momentul savarsirii contraventiei, deci, absolut corect si cinstit, amenda chiar era a TA! si eu am achitat-o, desi a ajuns la vreo 6 luni dupa ce vandusem masina si la vreo 8 de la constatarea contraventiei. aia e!