Autor Subiect: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?  (Citit de 135918 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #225 : Martie 22, 2016, 09:38:54 am »
are cumparat userul trabi (Dragos de la Craiova) ceva catalizator din Germania, chipurile pentru 601 insa si eu am retineri ca functioneaza pentru un motor in 2t si benzina cu ulei. Mai degraba cred ca cine l-a "inventat" a vrut sa scoata bani pe seama celor care le este rusine de fum sau a celor care se tem ca maine poimaine ni se va interzice sa mai circulam cu afumatoarele

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #226 : Martie 22, 2016, 01:50:29 pm »
Victor,sincer si eu ma tem ca o sa ne interzica pe drumurile publice,la cat sunt astia de nenorociti sunt in stare sa o faca
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #227 : Martie 22, 2016, 02:35:12 pm »
Ce sa mai interzica? Cate Trabanturi mai vezi circuland?  ;)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #228 : Martie 22, 2016, 03:06:18 pm »
Atunci sa interzica si drujba,motocoasa,masina de taiat iarba ,ca e 2t,vorba asta cu interzisul se vechicula acum 15 ani,acum masinile non euro au disparut aproape in totalitate.Sa puna mana sa organizeze/reorganizeze serviciile de siguranta nationala si sa le doteze corespunzator,de la sri pana la politiile locale ,ca vb aia cu carpatiul nu faci fata teroristilor,nu sa frece menta dand legi inutile impotriva fumatului in cupolele ratb fiindu_mi tarsa ca familia mea poate pati ceva in timp ce se deplaseaza la munca cu metroul.In timp ce jihadistii pun europa pe jar noi trebuie sa ne adaptam tuturor legilor tampite create de boi.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #229 : Martie 23, 2016, 10:01:05 pm »
are cumparat userul trabi (Dragos de la Craiova) ceva catalizator din Germania, chipurile pentru 601 insa si eu am retineri ca functioneaza pentru un motor in 2t si benzina cu ulei. Mai degraba cred ca cine l-a "inventat" a vrut sa scoata bani pe seama celor care le este rusine de fum sau a celor care se tem ca maine poimaine ni se va interzice sa mai circulam cu afumatoarele
Bre, vazui azi un catalizator d'asta, desfacut de pe o teava de bmw.. E o chestie cat o sticla de 2 litri de groasa, cu ceva ca un fagure FOARTE FIN, cu canalizatii in lung. Gaurici cat acul de groase.
E, cine CREDE ca ala nu s'ar infunda aproape imediat cu ,,zgomotul'' de la fumul nostru??? :laughing7:
O sa pun o poza, daca apuc sa-l gasesc. :icon_thumleft:
popandau de trabante

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #230 : Martie 23, 2016, 10:24:04 pm »
Se infunda si la diesel daca merge subturat,dar la trabant  spumegand ulei,fagurele e ceramic si nu se curata precum toba.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #231 : Martie 24, 2016, 03:25:50 pm »
Nu au ei curanjul să interzică trabantul, doar trabantul, iar la calup ar intra multe afumătoare poluatoare si iar nu se risca

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #232 : Martie 24, 2016, 06:07:47 pm »
Astea_s basme nu e nimeni atat de penibil sa dea sau sa aprobe o lege pt un x anume marca de auto sau pt auto non euro,pai voi va dati seama ca l_ar ruina pe Tiriac,Tariceanu si alti barosani pasionati de asa ceva,si_ar pune in cap retromobil,cedo ,ue.Asa ca stati linistiti astea sunt povesti in care doar tata mai crede.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #233 : Martie 24, 2016, 09:31:31 pm »
...bre, parca sunteti copii sa mai credeti in povesti cu zane  :o.. Adica ce, aia nu dau o lege ca sa interzica toate afumatorile pe roti ca sa nu le faca ,,rau'' la aia?? Sa fim seriosi pt ca:
1- pe aia ii doare la basca, ei ORICUM fac ce vor, si nu-i opreste nimeni :o
2- DACA, deci DACA ar fi sa se amendeze circulatul cu d'alea vechile.. ei ar plati amenda si.. aia e. Dar.. CINE sa-i amendeze aicea??? :o
3- voi chiar credeti- pe bune- ca aia de sus ar avea vre-o jena si ca le-ar pasa de retromobil sau alceva??? :o

..deci, NU asta ar fi motivul...
popandau de trabante

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #234 : Martie 25, 2016, 10:25:10 pm »
Gata, am rezolvat cu poze- imi spune si mie cineva, daca sita aia - in lung- e asa fina... CAT o sa functioneze la fumul cu ulei in el?? si... atinge CUMVA motorul de trabant- la toba- temperatura necesara pentru autocuratirea tobei??
 REPET- in conditiile in care se specifica cum ca gazele arse NU trebuie sa aiba ulei sau alte dracii- ca DE AIA exista calculator si sonda lambda... :glasses9:

popandau de trabante

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #235 : Martie 25, 2016, 11:07:44 pm »
are o garantie limitata, nu mai stiu, pana-ntr-o suta de mii, parca,  ala pt 2t. scrie la carte, acolo. plus de-asta, fiind SPECIAL conceput pt motoarele astea, sigur are alta constructie interioara.

Offline dumitru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #236 : Martie 26, 2016, 10:45:52 am »
Daca tot se reia discuția  cu uleiurile si despre fum pot spune ca am testat mai multe tipuri de ulei 2t si am văzut clar diferențele de funcționare ale motorului de traby precum si la motoferastrau,motocositoare,generator toate 2t era vizibil diferențele de fum  de la un ulei la altul cu aceiași concentrație la litru.Așa cum sa mai spus in acest forum uleiul sintetic face legea chiar si cu motorul rece fumul se dispersează rapid avind o culoare alb transparent ca un abur dar si aici marca uleiului face o diferență am folosit in ultimul timp moțul 2t si nu la egalat nimeni pina in prezent doar pe aproape a fost cel dela omv 2t sintetic ms si la fel mersul motorului se simte,părerile sunt împărțite unimi spun ca cel mineral nu arde așa repede si ramine peliculă de ungere mai mult de asta scoate fum,iar cel sintetic arde mai bine de asta nu scoate fum totodată nemai asigurând peliculă pe cilindri,intradevar cum sa mai spus de la mineral la sintetic concentrația de fum scade.

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #237 : Mai 19, 2016, 09:26:25 pm »
Am inceput sa pun sinteticul ala cumparat. :icon_thumleft:

Am pus TOT 300ml/10 litri.. Sa vad ce iese. La inceput iesea fum.. cred ca ardea ce era pe tevi. Sau.. oi fi pus prea mult? am io frica asta- sa nu stea motorelu' neuns.. :tongue3:   Apoi, in oras parca se incinge motorul. Ca de fapt el e pentru motoare turate, nu pentru mers in coloana, la pas. Bujiile sunt curate, arse bine, spre alb- nu am modificat nimic la aprindere.
E clar, arderea e mai buna, la sprint se aude mai bine la motor. Oricum, cred ca trebuie mers mai mult cu uleiul asta, ca pana acum n'am pus decat vreo...  300 de grame.
Sunt Taaaare curios cum o face la drujba sau la motocositoare. :glasses9:
popandau de trabante

Offline Andrei.P

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 848
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #238 : Mai 19, 2016, 10:26:15 pm »
Ieri am fost plecat cu combiul pana la Câmpulung-Muscel,am alimentat si bineinteles am pus din uleiul cumparat cam 280 grame la 10L,nu a scos fum exagerat dar mai mult fata de cel vechi.
Oricum sunt multumit de cum s-a comportat  motorul cu noi,si daca mai exista posibilitatea pe viitor sa mai fie, ma abonez la 10L.
Succesul se ascunde in ambitia de a nu renunta!

Offline vidicanpetru

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 281
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #239 : Mai 14, 2017, 09:51:45 am »
Ce părere aveți, pot folosi, pentru amestec, ulei sintetic Dacia Oil Plus 5 W 30 sau GM 5 W 30 (mi-a rămas de la schimbul de ulei la altă mașină) ?