Autor Subiect: Bataie la roata din spate  (Citit de 3260 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Bataie la roata din spate
« : Martie 28, 2020, 05:20:20 pm »
Intr-o zi cu soare (sau fara, nu mai tin minte) a aparut un zgomot la roata din stanga-spate, mai specific un scartait destul de urat, plus roata nici nu frana.Am desfacut...am scos pistonasele din cilindru (unu' era blocat rau de tot), curatat, schimbat garniturile de pe pistonas si pus la loc, scartitul a fost eliminat.DAR apoi a aparut o bataie, plecam la drum, mergeam binisor si deodata ''du,du,du,du,du...''.Am ajuns acasa, am desfacut si am constatat ca unul dintre saboti (cel dinspre fata masinii) era iesit de pe reglajul automat, l-am pus la loc si n'a mai zis nimic.Dupa vreo cateva saptamani, la ultimul drum, a inceput sa bata din nou DAR zgomotul apare si dispare...mai ales cand atingi frana, atunci dispare, mai merge ce merge si iar ''du,du,du,du...'' (desi nu se mai aude asa tare ca inainte).

Ca sa descriu mai departe situatia, sabotul nu statea ''apasat'' de tot pe fuzeta.Am verificat de mai multe ori, cand am desfacut sa curat cilindrul, am avut grija sa montez totul corect, dupa poza, mai ales arcurile.

Eu suspectez ca e tot ceva legat de sabotul acela si reglajul automat, dar daca e sa desfac, ce fac?
Ultima data cand am desfacut LiviuRATB m-a sfatuit sa nu ung reglajele automate cu vaselina si nu m-am atins de ele, desi parca mergeau cam greu (dupa parerea mea de om neexperimentat), ar trebui sa le ung?
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Bataie la roata din spate
« Răspuns #1 : Martie 28, 2020, 07:34:47 pm »
Eu de fiecare data le ungeam , si nu s-au blocat deloc asa ca la tine.si mergeam zilnic cu trabi in Bucuresti. Daca ai incercat cu ele neunse , si ai vazut ca nu este bine , acum incearca si cu ele unse.
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 661
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Bataie la roata din spate
« Răspuns #2 : Martie 29, 2020, 10:22:48 am »
Vezi sa nu se fi făcut umăr de la bătaie pe axul autoreglajului. Recomand sa le.dai jos, sa le inspectezi calumea, eventual smirghel ca sa fie lucios si uniform si apoi vaselina, nu multa. Grija la montaj, sa nu pui tăblița de blocare invers. Sabotul nu sta pe pozitie si va bate pana se roade din el. Verifica putin si jocul rulment, sa nu ai o surpriză.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Bataie la roata din spate
« Răspuns #3 : Martie 30, 2020, 02:34:53 am »
E sistemul un pic negandit pe spate, ca nu are siguranțele alea care.ti apasa sabotul de taler. Acolo nu poti aseza corect sabotul decat cu o corecta pozitionare a arcurilor
Daca tot nu merge, se inlocuiesc arcurile cu unele noi, care au tensiunea corespunzătoare.  Patesc asta si la wartburg, unde este un sistem aproape identic. Verifică si autoreglabilii, dar aia ajută doar la frânare ; tie iti ating saboții de capetele prezoanelor, din păcate.

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Bataie la roata din spate
« Răspuns #4 : Martie 30, 2020, 06:06:40 pm »
Am inteles, va multumesc pentru raspunsuri.Arcurile sunt pozitionate corect, iar in cazul asta, o sa cumpar unele noi.Dar nu stiu cand o sa mai ajung pe la magazin.

Cand o sa desfac, va tin la curent.
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!

Offline remi

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 502
  • fa ce trebuie sa faci
Re: Bataie la roata din spate
« Răspuns #5 : Martie 31, 2020, 12:17:16 pm »
Am avut si eu problema cu atingerea sabotilor de capetele prezoanelor in interior. Am rezolvat facand ca pe fata. Am gaurit , si am pus sigurante la fel , si gata problema.
trabant 1,1 kombi 1990
 tel. 0720 615 570  (acum sunt in reteaua cosmote,portat din vodafone)

Offline Surcel Traian

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 150
Re: Bataie la roata din spate
« Răspuns #6 : Aprilie 22, 2020, 08:08:08 pm »
Alaltăieri am desfacut din nou roata, a insistat tata, cu premisa ca trebuie sa schimbam sabotii deoarece erau crapati rau, plus sa curat si sa ung reglajele automate.Am desfacut si am constatat ca intradevar unul dintre saboti se lovea de capetele de la prezoane, dar am mai constatat ca cilindrul de frana nu mai era prins cum trebiue si avea joc, pur si simplu se slabise piulita aia care-l tine.L-am strans bine si am schimbat sabotii cu unii care nu erau crapati, care au fost pe masina cand am luat-o, am pus cu grija arcurile la loc si i-am pus roata.Am facut un drum pana in oras, de vreo 15-20 de km si nimic, nu mai bate nimic si asa sper sa ramana.

Totusi as vrea, cand oi comanda mai multe piese, sa iau o pereche doua de arcuri, ca sa am acolo.
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Bărbații din oțel conduc mașini din carton!