Autor Subiect: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica  (Citit de 5082 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« : Octombrie 27, 2010, 02:27:34 am »
Dupa ce in urma cu aproximativ un an reprezentantii Ministerului Transporturilor au anuntat ca toate rovinietele vandute vor fi inregistrate intr-o baza online si plata se va putea face la benzinarii, pe Internet sau prin SMS, debutul demersului se apropie cu pasi repezi. Rovinieta electronica va fi introdusa de la 1 octombrie in Romania!


Politistii vor detecta masinile care nu au rovinieta valabila doar prin tastarea numarului de inmatriculare in sistem, deci dispare cuponul lipit in geam. Soferul va trebui sa pastreze cel mult chitanta, dovada ca a facut plata. De asemenea, odata cu implementarea noului sistem electronic de emitere si control, va intra in vigoare si rovinieta cu termen de valabilitate de 90 de zile.



Atentie! Soferii care nu au asupra lor documentele care atesta plata taxei de drum trebuie sa achite Companiei Nationale de Autostrazi si Drumul Nationale din Romania (CNADNR) despagubiri intre 28 si 1.210 euro, in functie de tipul vehiculului, plus amenzi cuprinse intre 250 si 45000 lei. Iar asta nu e totul: soferului i se va retine si certificatul de inmatriculare pana la prezentarea dovezii de achitare a rovinietei.

sursa: 4 tuning.ro


Pareri pro si contra , liber la discutii.


Ca sa incep eu cu o parere. In iasi la intrare dinspre Targul Frumos, Roman , Bacau, este amplasata o masina a ARR una de politie cu radar si un bus de la RAR. Alaturi sunt 2 camere video (ditamai camerele mari si lungi) indreptate spre sensul celor care intra in oras. Ceva mai incolo , politia trage pe dreapta (banuiesc) pe cei care nu au rovinieta.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« Răspuns #1 : Octombrie 27, 2010, 03:56:55 pm »
Astazi am mers pana in buftea si pe undeva intre mogosoaia si buftea,pe partea stanga cum ar fi in sensul de mers un auto galben gen vw caddy si in fata ei pe 2 suporti doua camere mari ,lungi de luat vederi ,trec ma gandesc bai radare nu sunt,si imi pica fisa ,aparatele alea de controlat rovinieta electronic,ma gandesc sa scot la intoarcere numarul din fata,sa il murdaresc cu noroi,pana la urma am trecut si asta basta m-a luat in cadru asta e .............. grija mare cei care treceti prin zona.


______________________________________________________
editat de victor
motiv: Alex, fi mai atent unde postezi. Topicul de discutie privind
noile metode de verificare rovinieta electronica este in alta parte
nu la Ordonanta privind regimul contraventiilor ;)
Am mutat eu postarea ta.
______________________________________________________
« Ultima Modificare: Octombrie 27, 2010, 09:01:30 pm de victor »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Răspuns: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« Răspuns #2 : Octombrie 27, 2010, 10:17:14 pm »
   De trecut, toate masinile de pe carosabil trec prin fata camerelor alora, insa numai o mica parte sunt selectate si verificate, asa ca tot poti avea "norocul", sa zicem, sa scapi basma curata daca nu ai achitat-o... Ca sa nu mai vorbim ca nu sunt instalate peste tot, cum erau radarele, deci iar sanse de scapare... Fireste, cel mai bine e s-o achiti si nu te doare capul nicicum!  ;)   Eu nu prea ies din oras si imi iau una pe 7 zile ca sa nu stau cu frica...

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« Răspuns #3 : Noiembrie 03, 2010, 08:36:26 am »
AMPLASAREA CITITOARELOR ptr. ROVIGNETE

- Autostrada A 1 Km. 70 + 460
- Autostrada A 2 Km. 12 + 450
- D.N. 1 Buc. – Ploiesti Km. 48 + 800
- D.N. 2 Buzau – Rm. Sarat Km. 115 + 080
- D.N. 2 A Sloboz. – C-tanta Km. 113 + 500
- D.N. 5 Buc. – Giurgiu Km. 28 + 120
- D.N. 6 Buc. – Alexandria Km. 60 + 450
- D.N. 7 Rm. Valcea – Sibiu Km. 188 + 900
- D.N. 7 Deva - Arad Km. 411 + 865
- D.N. 17 V. Dornei – Bistrita Km. 85 + 380

Din cite am auzit, astia de la ARR au si cititoare mobile montate in Logane bleumarin, sau niste aparate langa masina.

Offline Angel 5

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 527
  • IFA-VW Powered Trabant
    • Trabant 1.1 Blog
Răspuns: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« Răspuns #4 : Noiembrie 03, 2010, 01:39:22 pm »
Despre ce cititoare vorbiti voi aici? Verificarea se face dupa numar. Iti verifica numarul de inmatriculare in baza lor de date si vad daca ai sau nu rovinieta. Daca platesti prin SMS spre exemplu ce poti sa afisezi in parbriz ca sa "vada" cititoarele? :)

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« Răspuns #5 : Noiembrie 03, 2010, 09:01:38 pm »
Despre ce cititoare vorbiti voi aici? Verificarea se face dupa numar. Iti verifica numarul de inmatriculare in baza lor de date si vad daca ai sau nu rovinieta. Daca platesti prin SMS spre exemplu ce poti sa afisezi in parbriz ca sa "vada" cititoarele? :)

 Sunt camere care iti citesc automat numarul de inmatriculare si urmatorul echipaj, probabil, te opreste sa te amendeze.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Răspuns: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« Răspuns #6 : Noiembrie 03, 2010, 09:29:40 pm »
Are dreptate Cristy ... asa functioneaza draciile ... iti citesc numarul inamtriculare in punctul "A" si echipajul de coioti te opresc in punctul "B" daca nu ai platit birul. Ne-am dat naibii ... 
oare merge sa faci din "P" un "R" ? poate ala are biru' platit  =)) =)) =)) =)) =))
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline axel_unu2006

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 182
  • 0758338200 Micu Alex
    • http://facebook.com/micu.eugen
Răspuns: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« Răspuns #7 : Noiembrie 07, 2010, 03:39:48 am »
- D.N. 17 V. Dornei – Bistrita Km. 85 + 380

.


 mai exact pe  DN 17 Tiha Bargaului la 25 km  de Bistrita
« Ultima Modificare: Noiembrie 07, 2010, 03:42:10 am de axel_unu2006 »

Offline Licu

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 225
Răspuns: De la 1 octombrie : Rovinieta electronica
« Răspuns #8 : Noiembrie 08, 2010, 10:22:08 pm »
Camera te pozează,un soft te caută in baza de date iar dacă eşti fără robinetă amenda îţi vine acasă.
A fost un reportaj la tv şi cele de mai sus erau concluziile. Reporterul era într-o cameră cu multe monitoare şi un tip explica ce şi cum.
« Ultima Modificare: Noiembrie 08, 2010, 10:23:40 pm de Licu »
Have a nice day!