Autor Subiect: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?  (Citit de 136450 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #45 : Septembrie 09, 2010, 03:46:21 pm »
Acum am un litru de petrom 2t,l-am luat din nevoie pentru ca ramasesem fara ulei cand am alimentat intr-o noapte la o benzinarie petrom,e cel mai prost ulei 2t dupa parerea mea nu se omogenizeaza cum trebuie scoate mult fum ,este si foarte gros.Uleiul care la mine a dat mereu rezultate si nu mi-a facut neplaceri adica ungere buna ,nu calamina,nu se ineaca si nu scoate fum dupa ce se incalzeste este MOL AROL 2 T,sau MOL SPRINT.Or fi si altele mult mai bune decat astea cu siguranta insa din cauza bugetului stramtorat nu imi permit.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline VLADB15ZPR

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 257
  • TRABANT RARA AVIS
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #46 : Septembrie 09, 2010, 07:49:48 pm »
Sunt complet de acord cu tine eu folosesc si la traby si la  piaggio, atat si la derbi ulei arol 2t , ieftin si bun 7.2 lei 500 ml .La trabi ii fac amestec cam 3% si dupa ce se incalzeste nu scoate mult fum deci rezulta ca este un ulei bun parerea mea.
B-15-ZPR

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #47 : Septembrie 09, 2010, 09:34:51 pm »
   pai cum 3% ma vlade? e foarte mult!  prea mult! Ti se umplu tobele de numa-numa! daca ai ambielaj tip nou, cu colivii cu ace la capul bielei si rulmenti jos, la maneton, nu trebuie sa depasesti 25ml/l nici cand e pe duca motorul! in rest 20ml. oricum nu-l mai poti ajuta, oricat ulei ai pune! iti infunda tobele aiurea si altceva nu face...

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #48 : Septembrie 10, 2010, 10:41:09 am »
 Eu folosesc LukOil 2t este 18 Ron/l si pun in benzina cum imi vine pe moment. Spuneti-mi si mie care a folosit uleiul asta mineral ce raport sa pun? Pe sticla parca scrie 200ml/10l.


Offline johnny75

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 124
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #49 : Septembrie 10, 2010, 11:46:43 am »
Subscriu si eu pentru MOL Sprint. Din intimplare am folosit si PETROM 2T scoate o galagie de fum si se omogenizeaza mai greu, de altfel este si mai gros decit cel de la MOL.
Gandeste...e gratis!

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #50 : Septembrie 10, 2010, 11:57:26 am »
   Am folosit petrom si L150 mai mult pana acum. Singura chestie a fost ca la ultima sticla de L150, pe fundul sticlei erau niste conglomeratii de ceva, ca niste aglomerari de "m--i" sau cam asa.... deci parca n-as mai folosi ulei dintr-ala. In rest, pt mine petrom a fost foarte bun. Nu fum (dupa ce s-au ars tobele, ca pana atunci, na!) insa la pretul la care a ajuns mai bine iau arol 2t... oricum, treaba e ca eu circul zilnic cu masina si nu-mi permit uleiuri foarte scumpe. si de-asta, L150 a fost foarte bun pana acum, exceptand ultimul eveniment! proportia a fost intotdeauna 1:50, ca am avut numai ambielaje pe colivii cu ace si si-asa aici nu mai vorbim de uleiurile anilor '80, totusi. chiar si cele mai proaste de azi sunt mai eficiente decat alea de atunci!

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #51 : Septembrie 10, 2010, 12:02:34 pm »
am luat de cateva ori (pentru ca nu aveam altceva) un ulei care scria 2T , fabricatie Ro.
Se amesteca bine, in schimb, scoate fum de te ineci in urma trabantului. In rest am folosit ceva (imi scapa numele) de culoare rosiatica care se folosesc la drujbe. Este ceva mai scump insa amestecul nota 10 , nu scoate fum si sunetul este mai rotund.Pe viitor am sa incerc ceva de la Lukoil si Mol. AM auzit multe persoane care le lauda.

Offline gabi trabi

  • Trabantist Veteran
  • *****
  • Mesaje postate: 1 229
  • Das auto
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #52 : Septembrie 10, 2010, 06:36:38 pm »
Eu folosesc L 150 ,8 lei litrul de magazinele de piese auto , dupa ce se incalzeste motorul nu scoate fum deloc si nici nu prea miroase  ;)
Das  auto

0733825596

Offline Mihai wartburgist

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 579
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #53 : Septembrie 10, 2010, 08:20:37 pm »
Am o intrebare : cum  predai uleiul colectorului autorizat dupa utilizare? ;D

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #54 : Septembrie 10, 2010, 08:22:55 pm »
 =)) probabil se refera la doar ce mai ramane pe teava de esapament =))
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 662
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #55 : Septembrie 10, 2010, 09:37:58 pm »
Am o intrebare : cum  predai uleiul colectorului autorizat dupa utilizare? ;D
asta e tare =))) mai ales in cazul nostru , motoare 2t , combustibil amestec ulei.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #56 : Septembrie 12, 2010, 06:17:39 pm »
subscriu si confirm ce zice pater. am luat si eu L150 la bidon negru de la Ploiesti (eram rauuu cu banii) si exact asa arata la fund (ala nu l-am folosit) - ca niste m--i negrii si grosi. Eu am o parere EXTRAORDINAR de prosta de L150 (ulei de lagare). Eu zic ca AROL 2T e cel mai cel (raport calitate/pret) OK. Acu s-a facut (luat azi) 15,60 RON litrul.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline MishuL

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 361
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #57 : Septembrie 19, 2010, 01:54:18 am »
Scuze ca nu citesc 4 pagini de topic dar sunt cu ochii'n gura (mi s-a desfiintat sectia la care lucrez si maine e deadline-ul pt evacuare, si am avut ce cara!) - recomand calduros uleiul Prista bulgaresc- s'o gasi  si pe la noi, oricum eu am cumparat din BG la intoarcerea de la mare din GR pt lungul drum la Zwickau din 2007. Am avut 10 clile la mine, am fost multumit pana la ultima picatura- functionare OK a motorului, fara uzuri anormale, si, ce mi-a placut cel mai mult, fum practic ZERO! :o
Männer aus Stahl fahren Autos aus Pappe!

Offline dragosdinulescu

  • 0722696618
  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 846
  • Born stupid? Try again!
    • www.stomamed.ro
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #58 : Noiembrie 10, 2010, 08:33:26 pm »
Salutare natiune!
In seara asta mi-am completat cu ulei la Renault, si cu ocazia asta am vazut ulei L150, produs de Lukoil, imbutaliat in flacoane din PET transparent, de forma rectangulara, de 1 litru, de o firma oarecare din Ploiesti (parca). Sticla fiind transparenta se vede uleiul foarte frumos, e galbui, fara sedimente si alte balarii, iar pretul e de 6,3lei pe litru. Si sunt sigur ca e bun, la cum arata! Bag mana-n foc!
Cine doreste, sa se anunte, trimite banii pentru ulei si pt transport, si ii cumpar! Asta ca sa nu va mai vaitati ca dati o carca de bani pe ulei.

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Ce ulei pentru motoare in doi timpi folositi?
« Răspuns #59 : Noiembrie 10, 2010, 10:29:52 pm »
   la cat de des treci tu prin bucuresti...  da, as fi interesat, desigur. asa, vreo 5 litri, dar tu ajungi rar p-aci, din cate stiu eu si nu merge. plus ca nu mi-ar conveni nici sa vin dupa tine prin tunari sau mai stiu eu pe unde te invarti tu... Daca totusi te hotarasti sa vii in bucuresti, anunta-ma si pe mine din timp (o zi, doua), ca sa stiu macar. cred ca ai noul meu numar provizoriu, nu? 0766 336 370