Autor Subiect: Barkas dubita  (Citit de 13282 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #30 : Iunie 07, 2010, 06:47:13 am »
Stiu ca este motor de passat model vechi, 1500 cmc injectie indirecta, fara turbo, cutia tot de passat 4 viteze +1.

O sa vad de ce nu merge mai repede.

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Ionel GR 02 XPN

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 144
  • Trabantul este viata mea
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #31 : Iunie 07, 2010, 10:34:19 pm »
Sa nu fie din cauza grupului diferential spate , daca-l ai pe cel original difera raportul de transmisie.

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #32 : Iunie 08, 2010, 06:41:06 am »
Transmisia este cea originala de passat si este pe rotile din fata. Practic motorul si cutia au fost transplantate pe Barkas.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Ionel GR 02 XPN

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 144
  • Trabantul este viata mea
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #33 : Iunie 08, 2010, 07:06:26 pm »
Atunci daca se tureaza in mers vezi sa nu-ti patineze ambreiajul ;)

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #34 : Iunie 08, 2010, 08:37:56 pm »
LA asta m-am gandit si eu. Nu patineaza ambreajul........

Multumesc pentru sugestie. :-*
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #35 : Iunie 08, 2010, 09:17:01 pm »
Daca iti place tie e bine eu as fi optat pentru modelul acela van de pasageri nu asta de marfa dar ma rog e doar parerea mea,sa o stapanesti sanatos bafta multa cu reconditionare si adaptarea subansamblurilor.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #36 : Iunie 09, 2010, 03:53:25 pm »
CEa alba este in lucru iar cea galbena este gata. Arata superb. Interiorul celei galbene este de-a dreptul mortal!



Am salivat jumate de ora langa ele....... :P :P

UPDATE. In cele din urma drumurile barcasistilor se intalnesc. Am potst pe un forum aceasta poze si ieri, m-a contactat posesorul lor. Un om deosebit. De abia astapet sa ma intalnesc cu Dansul.

Acum, cer si eu ajutor. Cine are ceas comparator pentru bujie, In bucuresti. Cine poate sa ne ajute cu punerea la punct a unei aprinderi?

"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #37 : Iunie 11, 2010, 07:20:47 am »
Incerc sa adun oamanii cu pasiuni asemanatoare ( barkas) pe acest forum. Deja s-a infiripat o discutie destul de interesanta pe softpedia si vreau sa o relochez aici. Unii nu stiu de acest forum si de aceea il popularizez. Merita sa fie mai multi sufletisti pe acest taram in doi timpi.

Deci, sper sa isi faca cont prietenii mei cu Barkas dubita ( Draku si Crazy de pe softpedia).

Cand ne relocam aici, o sa copiez eu ce este interesant de pe celalat forum.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline Cristy

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 380
    • Site Personal
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #38 : Iunie 14, 2010, 04:58:43 pm »
 Am mai dat peste un "mic" Barkas  :P :P :P este exact langa biserica Bazilescu (B-dul Bucurestii Noi).

   

Eu l-am vazut prima data acum o saptamana, era parcat in fata bisericii si acum este mutat pe lateral de 2-3 zile, nu cred ca merge cu el. Sper sa prind intr-o zi proprietarul pe langa ea  ;)
« Ultima Modificare: Iunie 14, 2010, 05:02:06 pm de Cristy »

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #39 : Iunie 14, 2010, 06:04:32 pm »
Bine mai arata........... :-*
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #40 : Iunie 14, 2010, 11:00:48 pm »
Frumoasa ,culoare superba,tabla buna pacat ca sta asa pe dreapta cu gunoaiele alea in ea.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline draku

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 722
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #41 : Iunie 14, 2010, 11:23:26 pm »
nu imi dau seama exact din poza ce culoare este
acum un an-doi, una portocalie, foarte bine reconditionata si cu o reclama la cazino-nu-stiu-cum era parcata pe stefan cel mare in zona spitalului colentina.
se cereau 3000 de euro pe ea
eu stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj....

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #42 : Iunie 15, 2010, 10:09:41 am »
In anii 90 imi aduc aminte ca tata vroia sa vanda trabantul si sa cumpere un barkas considerand ca este masina de familie perfecta, deoarece facea drumuri lungi cam de 300km saptamanal la bunici la tara si de aici nevoia de spatiu si confort sporit pentru 4 persoane.
O masina super ok care merita toata atentia.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline autom

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 829
Răspuns: Barkas dubita
« Răspuns #43 : Iunie 15, 2010, 08:17:03 pm »
Stiu ca trebuia sa fac poze. Ma iau cu munca si chiar uit.

Azi:

Am desfacut complet instalatia electrica.

Am verificat senzorii si traductorii de pe motor si am ajuns la concluzia ca nu sunt compatibili cu ceasurile de Dacie ( pe care vreau sa le montez).

Ma chinui sa dau jos electromotorul ( trebuie demontat un suport la motor)

Regandesc instalatia de activare a bujiei cu incandescenta.

Am demontat filtrul de ulei sa caut unul asemanator.
"...Asadar pompierul nu alege sa salveze omul bun, in detrimentul omului rau, asadar pompierul se arunca in flacari, riscandu-si viata, pentru a salv