Autor Subiect: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului  (Citit de 8842 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Eu zic sa stai la un loc cu pasla aia,sincer nu o mai am ti-o dadeam moca dar din cate stiu multi au scos acel material infect sub forma de vata care absoarbe apa provenita din condens,si care iti distruge si podeaua datorita favorizarii ruginei premature pe aceasta (podea) plus ca mocheta maro va sta si ea uda si va putrezi in timp.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Teo

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 287
  • Trabi:)
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #1 : Februarie 24, 2013, 09:05:32 pm »
stiu ca tine umezeala dar eu folosesc masina doar pe timp de vara si atunci nu cred ca se va face condens. o vreau pentru ca va fi ca un "pansament" fonic
0766899212

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #2 : Februarie 24, 2013, 09:15:03 pm »
Teo, si eu te sfatuiesc sa renunti la acea pasla. Chiar si pe timp de vara ai sa ai probleme, ziua canicula, noaptea ceva mai racoare, ai sa observi spre dimineata putin condens. Acea pasla retine acel mic condens si favorizeaza formarea ruginii. EU am renuntat la ea. Am pus-o la pastrare, ca sa am toate chestiile originale, dar nu cred ca am sa o mai montez.
Ca si sugestie, antifoneaza bine burtica masinii apoi interiorul si o sa se mai reduca zgomotul

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #3 : Februarie 24, 2013, 11:05:42 pm »
Teo, si eu te sfatuiesc sa renunti la acea pasla. Chiar si pe timp de vara ai sa ai probleme, ziua canicula, noaptea ceva mai racoare, ai sa observi spre dimineata putin condens. Acea pasla retine acel mic condens si favorizeaza formarea ruginii. EU am renuntat la ea. Am pus-o la pastrare, ca sa am toate chestiile originale, dar nu cred ca am sa o mai montez.
Ca si sugestie, antifoneaza bine burtica masinii apoi interiorul si o sa se mai reduca zgomotul

Pâsla aia e super! Eu sunt pro-pâslă și din păcate, Arpi mi-a aruncat plasticele alea (originale) ce se găseau sub ea. Dar cu alea, n-ai probleme cu rugina. Puține Trabi mai au plasticele... am căutat poză cu ele dar nu găsesc. Sunt ca niște zăbrele distanțiere de plastic gen „covoarele” de la baie.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #4 : Februarie 25, 2013, 08:43:45 am »
Asa este, are multe roluri ;) Din pacate, la mine cam intra apa si le-am scos  :(

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #5 : Februarie 25, 2013, 11:50:51 am »
pasla plus mocheta nu egal love, dar daca sub pasla zici ca se afla (original) ceva plastice ce permiteau aerisirea(si evaporarea condensului) , atunci da, egal love :D Eu nu am stiut ca au existat plastice sub pasla, am vorbit strict depre masina mea care are doar mocheta si pasla

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #6 : Februarie 25, 2013, 12:15:12 pm »
pasla plus mocheta nu egal love, dar daca sub pasla zici ca se afla (original) ceva plastice ce permiteau aerisirea(si evaporarea condensului) , atunci da, egal love :D Eu nu am stiut ca au existat plastice sub pasla, am vorbit strict depre masina mea care are doar mocheta si pasla

Au fost. Al meu a avut sigur. Și Pater zicea că știe că au avut. Poate pot mai mulți să confirme asta.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #7 : Februarie 25, 2013, 12:23:19 pm »
Folositi-le fratilor,eu unul gasesc mai utila si sanatoasa protectia tablei contra ruginei decat moftul de a pastra pasla aia contrara zgomotului care nu mi se pare chiar o revelatie antifonica doar de dragul ca e originala,oricum cine se urca in masina nu o poate sesiza.
Cum spunea si Viorel mai intra apa,se mai prelinge pe langa cheder,intri cu ea pe picioare si tot asa.....treaba asta e nasoala si daunatoare asupra mochetei, mereu va sta uda si cu timpul va putrezi  pentru ca si vara practic nu se usuca in 10 minute deci va face un condens in interior de se vor aburi geamurile la infinit,plus ca poti simti asta si in aerul din interior e foarte umed,ceasurile vor sta aburite mereu si unde mai pui ca si plafonul este umed de la condens.
Eu am gasit o solutie cat de cat ok,toamna cand incep ploile scot mocheta din fata si las doar tabla goala, torn ulei in podea pana la refuz,oricum apa care intra in interior se scurge prin gauri dar nu ramane in interior curge repede jos pentru ca pereti interiori o resping datorita uleiului,cum incepe anotimplu calduros pun inapoi mocheta si ma doare la basca,odata la 2 ani vopsesc podeaua interior,exterior cu satin email achrilic sticlos care si el la randul lui respinge apa precum seul de oaie.
Nu mai zic ca rugina nu mai are sanse sa infloreasca ,e un fel de sigilant,inhibator si nici nu costa mult 10 lei o curtie,cu antifon nu dau pentru ca oricum e inutil din pct de vedere fonic si anticoroziv.
Pasla aia absoarbe cred ca in jur de 3l de apa daca nu si mai mult dar am zis 3l  sa nu exagerez, daca o scoti afara uda fleasca cred ca are 4kg,gandeste-te ce se intampla cu apa aia stand  la infinit pe podea,oricum o se te simti ca intr-un acvariu si chiar si la 40 de grade pasla aia plina de apa la refuz nu va reusi vreodata sa se usuce de la sine daca nu o scoti afara ,asta e treaba probata de mine.De plastice nu am auzit a mea nu a avut decat mocheta si pasla.Feriti podeaua de rugina si tratati-o la timp ,degeaba arata beton pe afara daca baza ei este coapta,asta spun la modul general nu exemplific,dar am mentionat asta deoarece de-a lungul timpului am vazut multe masini care aratau foarte bine estetic dar sub mochete ascundeau adevarate gauri negre iar posesori lor spuneau ca aia e ultima lor grija, atat timp cat au muzica in ea si arata bine pe afara ei sunt multumiti de starea masini.
« Ultima Modificare: Februarie 25, 2013, 12:28:42 pm de alex giani »
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #8 : Februarie 25, 2013, 12:44:27 pm »
Eu am curățat și vopsit interiorul astă toamnă... nu mă simt atacat de tine dar eu sincer am simțit diferența între cu pâslă și fără pâslă... Oricum, ai dreptate, omoară tabla pâsla aia că nu se usucă în mașină... nici la 40 de grade afară nu se va usca. De aceea o scot din când în când s-o verific. Al meu stă în garaj și nu plouă pe el să intre apă/umezeală... stă în garaj încălzit na, e altă treabă. Nu ziceam să păstreze pâsla, ziceam că original, era ok gândită că nu stătea pe tablă și eu am avut apă în mașină o groază de la niște inundații... rugină a apărut că ai mei nu au uscat mașina. Când m-am apucat eu de ea, era ruginită podeaua în forma zăbrelelor de plastic (a stat umezeală sub zăbrelele care erau înguste) și era rugină de suprafață. După mine, faptul că a stat ud Trabantul ani de zile iar stricăciunile au fost așa de mici, varianta originală mă „coafează” numa că n-o mai am... așa ca fac intervenții dese și am grijă de podea. Cum face orice Trabantist care are mania ruginei implantată-n creier.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline victor

  • Membru Fondator
  • Global Moderator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 8 664
  • BT 85 GAV Power of Simplicity
    • www.VictorGavriluta.ro
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #9 : Februarie 25, 2013, 01:03:07 pm »
eu unul am renuntat de tot la pasla si doar pe perioada friguroasa la mocheta. O pastrez uscata in magazie si cand plec la drum mai lung sau stiu ca stau mai mult prin oras, atunci o montez, dureaza maxim 5 minute. Nu imi curge apa in masina, insa cand e frig se face condes si o gaseam uda. Nu stiam ca a existat acele plastice, stiu ca Gusteru (parca) a incercat sa puna ceva sub mocheta si dadea rezultate.
Interesant, pana nu imi pun ceva sub mocheta, nu pun nici pasla.

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #10 : Februarie 25, 2013, 01:09:01 pm »
Nu Doamne fereste ,nu atac pe nimeni si mai cu seama pe tine care o ingrijesti in cele mai mici detalii si investesti bani grei in ea,eu ma refeream in general la cativa amici de-ai mei cu alte masini nu trabant.
Chestia cu rugina implantata in creier o am din momentrul in care am desfacut-o complet pentru ai face tinichigeria,cand am vazut cat de atacata era in unele locuri am ramas mut,noroc ca avea probleme doar la contraaripi si praguri podeaua a fost atinsa de rugina doar la suprafata,de atunci nu o slabesc deloc din anticorozive odata la doua veri.
Partea cu garajul incalzit e parfum,eu pun pe ea prelata,e buna contra zapezi nasol cand ploua pentru ca sta apa pe ea,daupa ce se duce ploaia daca bate vantul se usuca relativ repede.Muta-l si pe asta cand am scris inca aparea discutia la cumparare pasla.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #11 : Februarie 25, 2013, 02:11:18 pm »
Partea cu garajul incalzit e parfum

e parfum numai daca e incalzit non stop la o temperatura constanta .... altfel diferenta de temperatura e mare si condens pe fiare de numai ,.... am testat iarna asta si eu :tongue3:  cum lucram la moto faceam caldura si cum afara erau minus 15-20 era un condens pe fiare de ...  :BangHead: ....  dupa aia am pus un ventilator peste soba si sufla aer cald ... parca e mai bine asa  :3some:
"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #12 : Februarie 25, 2013, 04:04:42 pm »
Si eu votez impotriva acelei pasle mov... aduce numai belele.Nu se usuca in 1000 de zile.E nenorocire. Pt zgomot ... folositi casti de protectie  :P
Poa' sa fie original din haina lui Honeker Erich  :tongue3: ... ca tot nu as mai tine asa ceva.
Eu am acel covor original al masinii(al meu e negru) peste care am taiat copy/paste din material cumparat alta mocheta sa protejeze asta a lui.Si peste,covorase de cauciuc si pa mult.Cum zice George .. le mai scot si aerisesc/sterg etc o data la 3 luni sa zic.
O fi fost acele protectii de plastic/gratare ... eu nu m-am intalnit la nici un traby ce am avut.Dar cu rabdare ma gandesc ca se pot face.
Asta e parerea unuia care tine traby afara.De anul acesta acoperit folie plastic ... Faceti cum credeti  :toothy10:
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline LIVIU/RATB

  • trabantul
  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 463
  • popandau
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #13 : Februarie 25, 2013, 07:53:50 pm »
Eu am avut si am aceasta pasla. :icon_thumleft:

--in primul rand amortizeaza din zgomotul existent (a tevii tobei care freaca de burta, rulmenti spate care uruie, alte vibratii  :toothy4: si zgomote..). :toothy4:
...a, ca strange apa??? ei si?? aaa.. rugineste podeaua?? pai, intr-o zi  de vara pana'n seara ( vorba din basm   :wav:  ), un flex cu perie de sarma... un grund si un antifon... :icon_thumleft:
strange apa DACA nu e etansa la incheieturi- pe la cheder parbriz, cheder usi, geamuri...  :glasses9:
in rest, daca e etansa (cum am vazut la trabul ala maro.. cu propitaru mort decedat..).. nu e nici o problema.

..sa nu pun pasla ca rugineste tabla...  pai, mai bine sa nu circul cu masina ca se tocesc caucioacele... :icon_rr: si la 250 lei unul.... :BangHead:  mai scumpe sunt ela ca  masina, daca ma gandesc...

...nu?? :glasses9:
popandau de trabante

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Discutii pro si contra utilizarii paslei sub mocheta Trabantului
« Răspuns #14 : Februarie 25, 2013, 09:03:48 pm »
=)) Interesant că zici de flex și grund... la rat style nu-ți trebuie.
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html