Autor Subiect: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru  (Citit de 25149 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline cottoninio

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 131
  • 0721468646
Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« : Martie 21, 2013, 12:01:39 am »
Astazi, dupa o functionare normala a masinii, brusc a inceput sa scoata un zgomot ciudat care s-a agravat in cativa kilometrii (vre-o 2) norocul a fost ca eram in zona garajului si m-am pus pe desfacut... , bineinteles, dupa cum ma asteptam una din garniturile de la chiuloasa era gaurita la partea din spate. Am pus garnituri noi ( unguresti) si am montat la loc. In timpul demontarii am observat ca pe doua din suruburule chiuloaselor( eu am suruburi nu prezoane cu piulite) "a iesit si filetul din cilindrii" pesemne ca cel care a umblat inaintea mea ori a bagat suruburile stramb ori le-a strans prea tare... dupa ce am montat tot la loc am dat o tura , totul mergea bine cu cate 3 suruburi stranse bine pe fiecare cilindru si cate unu strans ceva mai slab. dupa vre-o 2 km pe drumul spre casa a inceput sa scartaie ceva din ce ince mai tare, apoi a revenit paraitul de pierdere a gazelor si rateuri.... am ajuns acasa, am desfacut iarasi si am gasit ambele garnituri arse... am pus altele, de data asta ddr etansate cu mastic siliconic rosu, am dat cu poxipol pe suruburile care intrau in filetele acum si mai distruse. toatea astea fara reusita sici de data asta, iarasi rateuri puternice cu perderi de gaze ( de data asta le-am strans mai slab). Tin sa precizez ca de mult se vedea ulei aruncat pe partea din spate a tablei care acopera motorul in zona de contact cintre chiuloasa si cilindru ceea ce nu stiu daca se intampla in mod normal.  Ca rezolvare as avea doua optiuni: 1: sa las toate piesele actuale si sa schimb cele doua suruburi defectele cu undele mai lungi putin si sa le pun piulita foarte subtire undeva prin radiatorul de racire al cilindrilor, din cate am vazut, cu putin chin se poate. 2 sa pun cilindrii noi dar care nu sunt intr-o stare perfecta cu pistoane noi care au fost cepozitate destul de nasol dar care pot fi readusi la viata la care trebuie sa imi cumpar bolturi si segmenti (nu stiu exact ce cota sunt pentru ca nu ii am in fata). Astept pareri si propuneri... dar as vrea sambata daca e frumos afara s il fac sa mearga....
Power is nothing without controll :)

Offline GOTA

  • GOTONEL
  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 397
  • TRAIASCA TRABY
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #1 : Martie 21, 2013, 06:55:35 am »
  Segmenteaza-l.
       :icon_salut:
0747065082

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #2 : Martie 21, 2013, 06:57:07 am »
Schimba cilindrii,daca astia pe care ii ai au filetul facut varza nu poti sti cand te lasa atunci cand iti e lumea mai draga,pistoanele chiar daca sunt depozitate nasol nu cred ca au nimic atat timp cat le cureti frumos.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #3 : Martie 21, 2013, 07:43:44 am »
   Eu zic nici ca unu, nici ca altu'! exista o solutie mai confortabila! Majorezi filetul si introduci V-coil! (thread repair o sa gasesti pe net). o sa te coste ceva un set d-ala, dar e priceless! si intaresti bine de tot si filetul, pentru viitoare desfaceri! acelasi lucru trebuie sa-l fac si eu la un set, toate cele 8 suruburi! dar nu e problema, se face!
   iti trebuie un set de tarozi M12, un porttarod, ca presupun ca nu ai, si setul de reparatie de la o firma gen rocast sau fabory. apoi reinstalezi suruburile si e ca nou! ;)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #4 : Martie 21, 2013, 08:27:07 am »
Majorezi filetul si faci alte prezoane (pastrezi la un capat filetul normal si la celalalt majorat)  ;)

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #5 : Martie 21, 2013, 08:44:21 am »
Majorezi filetul si faci alte prezoane (pastrezi la un capat filetul normal si la celalalt majorat)  ;)
eu am avut initial suruburi la chiuloase insa cand am schimbat cilindrii (i-am luat de la BV cu tot cu pistoane) am observat abia la montaj ca unele filete erau deja majorate - noroc cu taica-miu ca mai avea printre piese si niste prezoane pentru filet majorat. Am rezolvat problema foarte simplu fara V-coil, helicoil sau alte nebunii.
Andrei

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #6 : Martie 21, 2013, 10:41:38 am »
Și eu zic ca Pater... V-Coil/Helicoil... e cea mai elegantă soluție. Și pe viitor, strânge cu cheie dinamometrică piulițele/prezoanele. E un cuplu de tot ... cel de la chiulase dar aparent e suficient ca să nu scape gaze... Un 42 N*m parcă e cuplul... foarte mic ca să distrugi vreo dată filetele la cilindrii.

Am făcut o schiță a chiulaselor ca să știi ordinea de strângere :

Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline cottoninio

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 131
  • 0721468646
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #7 : Martie 21, 2013, 11:32:40 am »
Cel mai probabil asa voi face dar voi pastra setul asta de rezerva, pentru ca e ceva de lucru la el si imi trebuie niste chestii pe care nu le am ( v-coil si tarot) si nici nu am timp sa le caut momentan. Diseara o sa pun ceva poze cu cilindrii si pistoanele sa le vedeti si eventual sa imi dati o idee cum sapregatesc piesele inainte de montaj.qpropo, ce e mai bine sa folosesc sus la chiuloase prezoane cu piulite sau e ok sa pun cum am avut pana acum suruburi? Ma gandesc la faptul ca la suruburi exista riscul sa stric iarasi filetele pri introducere in pozitie proasta... dar se gasesc prezoane prin magazinele cu piese?
Power is nothing without controll :)

Offline leo80

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 630
  • I ♥ TRABI
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #8 : Martie 21, 2013, 12:01:10 pm »
Prezoane  :thumbsup:
"Bine ati venit in Romania ,va rog sa va reglati ceasurile inapoi cu 50 de ani "
Trabi(601S'69) & 1.1'90 & 601S'90 & 601S'85
VwGolf4'1.9TDI'2003
 Kawasaki Z750S 2006
0743176168

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #9 : Martie 21, 2013, 01:14:04 pm »
nu cred ca gasesti prezoane de cumpara, poti intreba la scoartei daca au aduse in consignatie
Andrei

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #10 : Martie 21, 2013, 01:18:00 pm »
Nu are nici la Fainari. Ultimele le-am luat eu acum 3-4 saptamani  :glasses9: Asa ca fugi la primul strungar care-ti iese in cale  ;)

Offline andreiandrei53

  • Trabantist Senior
  • ****
  • Mesaje postate: 533
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #11 : Martie 21, 2013, 01:20:30 pm »
Nu are nici la Fainari. Ultimele le-am luat eu acum 3-4 saptamani  :glasses9: Asa ca fugi la primul strungar care-ti iese in cale  ;)
tu ce ai facut Viorel cu ele? de rezerva?
Andrei

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #12 : Martie 21, 2013, 01:40:28 pm »
Da. Strang pentru vremuri grele  :glasses9:

Offline cottoninio

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 131
  • 0721468646
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #13 : Martie 21, 2013, 02:13:37 pm »
Dar daca in locul prezoanelor ma duc la hornbach si iau filet cu acelasi pas , il tai la lungimea necesara si il folosesc cu piulita pe post de prezon nu e ok?
Power is nothing without controll :)

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Pierderi de gaze/compresie printre chiuloasa si cilindru
« Răspuns #14 : Martie 21, 2013, 02:16:01 pm »
Nu va intra chiulasa pe filetul majorat, plus ca materialul este slab  ;)