Autor Subiect: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti  (Citit de 22016 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #15 : Noiembrie 03, 2011, 10:40:20 am »
1000 ron e suma minima de care mai ai nevoie. cu vopsit si treburi de alea sa ai cunostinte sa te rezolve mai ieftinica si etc.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #16 : Noiembrie 03, 2011, 11:24:58 am »
In principiu, masina este in stare de functionare. Poti sa mergi cu ea, pana te hotarasti ce vrei sa faci. Apoi, pregatesti 1500 lei vopsit (asta in cazul in care vrei sa o faci ''profi''), si maruntisuri care te va duce peste 1500 lei (mici suduri, frane, interior, etc.) ;)

Offline pater rafail

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 388
  • 0760 601 838
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #17 : Noiembrie 03, 2011, 11:26:57 am »
   mergi si vezi-l! nea sandu e mereu acasa! e prin zona militari, undeva pe langa parcul politehnicii. cel mai bine asa e!  ;)

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #18 : Noiembrie 03, 2011, 11:54:27 am »
Asta nu prea pricep eu....fiecare vrea trabant f.f. ieftin,strong, sa nu aiba bube sau sa munceasca la el,asta e si farmecul a iesi ceva frumos din mainile tale.Asa nu prea merge, marea majoritate de aici care au masinile puse la punct au investit bani si munca fizica,unii tot banetul necesar odata,unii mai oropsiti am strans leu pe leu si am reconditionat-o in cateva luni de zile pana la un an.Trabanteala asta nu e asa cum crede orcine!Si de fiecare data socoteala nu se potriveste pe final si depasesti cu mult bugetul.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #19 : Noiembrie 03, 2011, 08:56:40 pm »
Asta nu prea pricep eu....fiecare vrea trabant f.f. ieftin,strong, sa nu aiba bube sau sa munceasca la el,asta e si farmecul a iesi ceva frumos din mainile tale.Asa nu prea merge, marea majoritate de aici care au masinile puse la punct au investit bani si munca fizica,unii tot banetul necesar odata,unii mai oropsiti am strans leu pe leu si am reconditionat-o in cateva luni de zile pana la un an.Trabanteala asta nu e asa cum crede orcine!Si de fiecare data socoteala nu se potriveste pe final si depasesti cu mult bugetul.

Adevarat... Dar asta nu inseamna ca cele in stare mai proasta sa coste cat un voucher de rabla... Adica eu am cumparat trabant super ok cu 250 de lei, altul l-am luat pe gratis (nu se putea face mai nimic din el) si am mai gasit unul la 500 de lei (praf si pulbere... nu e bun de nimic)... dar sa ceri 3800 de lei pe ceva in care mai bagi inca atat tot aiurea e... Vezi tu, perceptia difera de la om la om... eu daca as lua un trabi cu 1000 de lei, l-as da cu 1000 de lei numa sa scap de el daca nu il vreau... dar daca am bagat pe langa 1000 de lei initiali inca 8000 de lei... nu-l vinzi cu 9000 de lei ca nu face... e boala mea si raman cu ea... asa ca 1000 de lei e un pret rezonabil pt un trabi care nu cade dar nici nu exceleaza... Eu n-as da mai mult de 1000 de lei pe Trabi asta. (Numa uitandu-ma la poze)...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Viorel Balmez

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 4 393
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #20 : Noiembrie 03, 2011, 09:10:35 pm »
Off topic. Inca se mai gasesc Trabanturi. Chiar unele se dau gratis in perioada asta. Am o oferta, dar nu vreau sa-l iau, deoarece nu voi reusi sa-l aduc pe linia de plutire (nu mai am forta fizica si psihica necesara sa-l fac in fata blocului).
Privitor la Trabantul ''de fata'', atuul lui este anul faricatiei. De asta si am facut poze cat mai detailate, sa se vada plusurile si minusurile lui. Merita luat pentru un proiect de lunga durata. Pretul il face piata. Ca idee, deocamdata nu este nici o oferta clara, ceea ce inseamna ca nu prezinta mare interes, ceea ce repet, nu inseamna ca masina nu merita atentie ;)

Offline mircea_storm

  • Trabantist
  • ***
  • Mesaje postate: 305
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #21 : Noiembrie 03, 2011, 10:08:28 pm »
Adevarat... Dar asta nu inseamna ca cele in stare mai proasta sa coste cat un voucher de rabla... Adica eu am cumparat trabant super ok cu 250 de lei, altul l-am luat pe gratis (nu se putea face mai nimic din el) si am mai gasit unul la 500 de lei (praf si pulbere... nu e bun de nimic)... dar sa ceri 3800 de lei pe ceva in care mai bagi inca atat tot aiurea e... Vezi tu, perceptia difera de la om la om... eu daca as lua un trabi cu 1000 de lei, l-as da cu 1000 de lei numa sa scap de el daca nu il vreau... dar daca am bagat pe langa 1000 de lei initiali inca 8000 de lei... nu-l vinzi cu 9000 de lei ca nu face... e boala mea si raman cu ea... asa ca 1000 de lei e un pret rezonabil pt un trabi care nu cade dar nici nu exceleaza... Eu n-as da mai mult de 1000 de lei pe Trabi asta. (Numa uitandu-ma la poze)...

din cate vad eu, acest trab costa... 300 eur  :dontknow: ceea ce e un pret sa zicem rezonabil.... ca tu ai gasit chilipiruri, (dupa timp, cautari maxime, si foooarte multa rabdare si nu de pe forum  :icon_salut: )e alta treaba, dar fac pariu ca nu erau circulabile sau cu acte in regula... daca masina este radiata, scapa de rabla (asta ar fi o sol pentru a mai ramane trabi in viata si la preturi relativ oky)..dar daca este "circulabila"..masina costa... minim 300 eur...ca deh, traim in capitalism si piata decide..
de acord ca fiecare de pe forum are stoluri, stoluri, :headbang: dar, din nou, daca omul vrea sa ceara, cere...piata ii va da, sau nu..cum zice Gusterul "nu mai da up, umbla la pret daca vrei sa-l dai"...
3800 este pretul de achizitie de catre dealer DOAR pt o masina noua.. pe piata libera, voucherul este intre 1200 - 1700 .. cam aici se cam invart si preturile traburilor prezentate (in general au si acte la ele, stare fizica, de la caz la caz...)
si din nou revenind la aceleasi discutii: ce pretentii ai de la masina cumparata / de cati bani dispui/ in cat timp vrei sa o faci functionala / te pricepi la ceva mecanica / cum vrei sa arate la un oarecare moment dat maisna si ce "sacrificii" esti dispus sa faci....
end of OFF TOPIC  :notworthy:
BAFTA LA VANZARE !
Revin eu...lasa mesaj

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #22 : Noiembrie 03, 2011, 10:35:36 pm »
Sunt deacord si cu tine George ,dar vezi tu la banii astia masina pare ok,or mai negocia ei un pic ma rog e treaba lor.Insa ma intriga faptul ca unii vor masini bune la pret de trotineta ,din motivul ca e trabant,iar dupa ce constata ca reconditionarea costa mai mult ca pretul masinii fac spume si se cred tepuiti.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #23 : Noiembrie 03, 2011, 10:44:52 pm »
Sunt deacord si cu tine George ,dar vezi tu la banii astia masina pare ok,or mai negocia ei un pic ma rog e treaba lor.Insa ma intriga faptul ca unii vor masini bune la pret de trotineta ,din motivul ca e trabant,iar dupa ce constata ca reconditionarea costa mai mult ca pretul masinii fac spume si se cred tepuiti.

Nu vb de oameni d'astia... vb de pasionati... vezi ex OTTY, 500 de lei si a facut masina, ex Radu Marian, i-am dat Kombi cam praf si a facut masina... masina am donat-o eu... deci despre asta vb... o dau pe gratis daca ajunge la cineva care are posibilitate sa o tina pe drumuri si sa faca masina din ea... ca nu faci bani din trotineta... Oamenii care cer mult sunt aiurea.... nu aia care vor sa dea cat mai putin... dau tot ce am ca sa o iau si pe urma o las in paragina sau o iau pe gratis si cu 300 de euro fac masina din ea... Ideea e ca nu toti sunt ca mine, otty, marian... le iau si le dau la fiare ca sa ia 20 de lei profit... Deja masina asta e pasiune... daca din pasiune nu vrei sa aiba viata masina ta si vrei s-o lasi in fata blocului sa rugineasca (vezi ex contrar Ambulance Trabi) atunci nu esti pasionat... vrei banii si aia e... Nu faci bani din Trabant... si daca faci ajungi mare tepar, vezi atatia ca exemplu... dau masini la super mare pret si tot e ceva de facut la ea... Eu am dat la arpi 46 de milioane in 2 luni sa fie masina si nu era masina! Am ajuns acasa si bara fata statea intr-un surub pe o parte (celalalt era rupt in caroserie) mai avea nitel si cadea... si as mai avea ce sa zic dar am tot zis... Adevarul e undeva la mijloc zic eu... Deja ne cunoastem si stim cine ce intentii are... Intentia mea e sa ajunga masina la un om care sa aiba grija de ea daca tu nu mai poti... nu s-o vinzi la pretul pietei...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline alex giani

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 3 660
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #24 : Noiembrie 03, 2011, 11:11:30 pm »
Corect,eu nu vb de oamenii de fata.Acum o luna intr-o benzinarie ma abordeaza un "romales" ma intreba de consum,imi zice ca e cam mare,mai spune ca si el avut trab ca vrea iar si asa si pe dincolo.Imi cere nr de tel si sa ii caut una dar la un pret nu exagerat,zic bn si tot zoream sa plec si sa scap de el.In fine a doua zi ma suna cautasem 3 masini la pret bun dintre care asta si cea a userului trabi cea verde.Acum asta la inceput tare amabil sa ne vedem la un gratar,bere ,etc,il refuz frumos si ii ii povestesc de masinile respective.Intre timp tusesc si omul foarte grijuliu ma sfatuieste sa mai las tigarile....foarte ciudat omul.Imi spune ca pretul este cam piperat la max 1500 lei ,dar sa ii dau nr de tel ale vanzatorilor.Stau ma sucesc ma gandesc si ma razgandesc in a mai copera deoarece parea dubios si ii zic ca am uitat sa ii notez nr dar il sun in 10 min si i-am bagat nr la apeluri respinse sau restrictionate.Tind sa cred ca virgula cauta masini pt remat.
Nu exista suferinta mai mare decat amintirea fericirii trecute, in timp de nenorocire.

“Dante Alighieri, citat despre durere”

Offline Mortu George

  • Trabantist PROFI
  • ******
  • Mesaje postate: 2 072
  • B-09-UHV
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #25 : Noiembrie 03, 2011, 11:15:52 pm »
Categoric... Se vede lumea pasionata si lumea pe interese... Bine ai procedat... Lasa ca o sa ajunga Trabi lu nea Sandu sa speram ca pe maini bune ca e raritate. Dragos mi-a zis ca l-ar lua dar mai strange bani. El e pasionat... Din cate am vb cu el are idei superbe pt el si daca l-ar ajuta Domnul sa le puna in practica, ar mai fi un Trabi frumos pe strazi...
Posesor Trabant 601 S (de_luxe) 03.1988 dobândit din familie și "crescut" în el...
Telefon: 0722512217
http://www.traby.ro/forum/index.php/topic,1283.0.html

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #26 : Noiembrie 04, 2011, 12:21:16 am »
Fereasca-va Dumnezeu sa dati detalii la colorati/cefe late etc despre masinile/locatiile nostre ! never ever ! evitati TOTAL contactul. Nu vand,nu stiu,ma grabesc ,cauta la remat bla bla.
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline zoltan.ezo

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 70
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #27 : Noiembrie 13, 2011, 07:01:30 pm »
salutare domnilor!mai stie cineva ceva despre anuntu asta?mai e valabil? daca da sunt interesat .incercati s-mi dati de stiire-multumesc anticipat

Offline Gusteru

  • TRABANT 1.1 / 1990
  • Administrator
  • Trabantist PROFI
  • *****
  • Mesaje postate: 7 348
  • TM 90 DDR by IFA mobile DDR
    • Trabant Club Romania
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #28 : Noiembrie 13, 2011, 07:04:08 pm »
Personal am cunostinta de doua persoane care s-au interesat de masina in ideea achizitionarii ei (asta insemnand mai putin de 2 saptamani de la prezenta data).
=== ADMINISTRATOR SITE ===
TEL +(4) 0740 485 474 (ORANGE)
Email   george.gusteritan @ gmail.com
YM       TrabyRo (DOAR pt mess)
SKYPE  gusteritan.george
FaceBook www.facebook.com/gusteritan

Offline zoltan.ezo

  • Trabantist Junior
  • **
  • Mesaje postate: 70
Re: Vand Trabant 601-1967-Bucuresti
« Răspuns #29 : Noiembrie 13, 2011, 07:17:10 pm »
ok merci daca totusi nu s-a dat si afli ceva eu sunt pe faza